Na tym zdjęciu pokazane są zniszczenia wojenne jednego z placów Łomży. Który to plac? Jaką nazwę nosił w okresie II wojny światowej za czasów pobytu Niemców?
Przy okazji tej zagadki chcialbym spytac, czy zachowaly sie jakies zdjecia z czasow okupacji niemieckiej? Jak wygladala wtedy Lomza, czy i gdzie wywieszone byly swastyki oraz w ktorych budynkach byly najwazniejsze placowki? Moze jest jakas ksiazka opisujaca dzieje z tego okresu? Kiedys podpytywalem Dziadka o tamte czasy. Opowiadal mi o niemieckim zolnierzu mieszkajacym w tej samej kamienicy, gdzie mieszkali Dziadkowie (rog obecnej Polowej i 3-go maja). Byl niemcem na sile wcielonym do armii i pomagal mojej rodzinie. Opowiadali tez, ze podczas okupacji niemieckiej bylo lzej niz gdy byli w Lomzy rosjanie. Dzis juz nie moge spytac o wiecej, moze jest wiec jakas ksiazka opisujaca okres wojny w Lomzy?
Do Łukasza S. Kronika Panien Benedyktynek Opactwo Świętej Trójcy w Łomży 1939-1945. Alojza Piesiewicz. Opisuje życie w Łomży za okupacji sowieckiej i niemieckiej. Wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Gorąco polecam.
Jako Ciekawostkę dodam, że niejaki Józef Stompor pisząc swoje książki, akcję chyba trzech z nich osadził w okupowanej Łomzy. dOkument to nie jest, ale dobrze sie czyta.
Co z Zagadką nr 18? Nawet nie próbujecie.
Herman Goring Platz
Zgadza się. Obecny Stary Rynek
Przy okazji tej zagadki chcialbym spytac, czy zachowaly sie jakies zdjecia z czasow okupacji niemieckiej? Jak wygladala wtedy Lomza, czy i gdzie wywieszone byly swastyki oraz w ktorych budynkach byly najwazniejsze placowki? Moze jest jakas ksiazka opisujaca dzieje z tego okresu?
Kiedys podpytywalem Dziadka o tamte czasy. Opowiadal mi o niemieckim zolnierzu mieszkajacym w tej samej kamienicy, gdzie mieszkali Dziadkowie (rog obecnej Polowej i 3-go maja). Byl niemcem na sile wcielonym do armii i pomagal mojej rodzinie. Opowiadali tez, ze podczas okupacji niemieckiej bylo lzej niz gdy byli w Lomzy rosjanie. Dzis juz nie moge spytac o wiecej, moze jest wiec jakas ksiazka opisujaca okres wojny w Lomzy?
Teraz gdy już wszyscy wiemy, że to Stary Rynek z okresu wojennego, to może ktoś napiszę który jest to jego fragment?
W tle widać ul. Długą, a miedzy kamienicami jest ul. Farna. Kamienice niestety już nieistniejące.
Do Łukasza S.
Kronika Panien Benedyktynek Opactwo Świętej Trójcy w Łomży 1939-1945. Alojza Piesiewicz. Opisuje życie w Łomży za okupacji sowieckiej i niemieckiej. Wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Gorąco polecam.
Jako Ciekawostkę dodam, że niejaki Józef Stompor pisząc swoje książki, akcję chyba trzech z nich osadził w okupowanej Łomzy. dOkument to nie jest, ale dobrze sie czyta.