Witam, kolejna zagadka łomżyńska i chodź bardzo prosta do odgadnięcia to mam nadzieję, że może udałoby się znaleźć jakieś nowe ciekawostki odnośnie tego zabudowania, które w tamtych czasach odgrywało bardzo ważną rolę zwłaszcza w handlu płodami rolnymi.
Co przedstawia poniższe zdjęcie?
6 comments
Wiele szaf gdańskich powstało z dębów wydobytych z naszej rzeki.
Zagadka jest chyba zbyt oczywista, dlatego taka cisza w temacie.
Teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej, a niski poziom wody w rzece sprawia, że możliwość żeglugi jej korytem jest mocno ograniczona.
To może utrudnimy te zadanie i zapytamy o poszczególne budynki. Na zdjęciu ponumerowane są zabudowania od 1 do 4. Kto potrafiłby powiedzieć co to za budynki, co się w nich mieściło bądź też do czego służyły?
Budynki 1 lub 3 pełniły funkcję tzw. “łaźni” nadrzecznych.
Rzeka wielkiego była użytku.Spławiało się nią w znacznej ilości drzewo opałowe i budowlane z lesistych okolic Litwy.Tą samą wodną drogą przychodzi sól do tutejszego magazynu,oraz inne produkta i odbywa się znaczny handel zbożowy,dostarczający co wiosna z magazynów miejskich trzydzieści kilka berlinek,naładowanych zbożem,do portu Gdańskiego.Najkorzystniejszą porą do spławu jest miesiąc Kwiecień.Kanał Augustowski między rzekami Czarną Hańczą,wpadającą do Niemna,a Nettą wpadającą do Biebrzy,która o kilka mil ztąd łączy się z Narwią,ułatwia kommunikacyą wodną tak z Królewcem za pośrednictwem Niemna ,jak i z Gdańskiem przez Wisłę w dalszym ciągu.
Budynek 2.
Gmach rafineryi cukru,wielki murowany,własność starozakonnych Kolińskiego i Moszka Nowińskiego.W niej pracują majster,czeladzi 20,robotników 61.Mączki przerabia się rocznie na cukier centnarów 28436,mączka sprowadzana bywa z cukrowni krajowych,cukier po większej części wyprzedaje się do Litwy.
Budynki nr.4
Rząd chciał podtrzymać w Lomżyńskiem tradycje wytwarzania płótna sposobem chałupniczym,sprowadzając kolonistów sukienników.W 1827r.stanęło w mieście 5 murowanych domów fabrycznych.Koszt budowy jednego domu wyniósł 7836 złp 27 gr.Budowę prowadził Stanisław Kisielnicki,który otrzymał bezpłatnie drzewo budulcowe z lasów rządowych:Borów Szczepankowskich.Do wybudowanych domów fabrycznych przybyło kilkanaście rodzin cudzoziemskich,zachęconych ustawą Namiestnika Królestwa z 2 marca 1816 r.,dającą wielkie preferencyje kolonistom.Jednak przemysł sukienniczy nie rozwinął się w Łomży,i z czasem domy te przeszły na własność prywatną.
Za Czesławem Brodzickim i Donatą Godlewską , Leonem Rzeczniowskim
pisownia oryginalna