Zagadka 48

Witam, kolejna zagadka łomżyńska i chodź bardzo prosta do odgadnięcia to mam nadzieję, że może udałoby się znaleźć jakieś nowe ciekawostki odnośnie tego zabudowania, które w tamtych czasach odgrywało bardzo ważną rolę zwłaszcza w handlu płodami rolnymi.

Co przedstawia poniższe zdjęcie?


1501 Ogólnie 1 Dziś
  
 

6 Komentarzy

 1. Kolank0
  29 listopada 2009  18:03 przez Kolank0 Odpowiedz

  Wiele szaf gdańskich powstało z dębów wydobytych z naszej rzeki.

 2. Kolank0
  30 listopada 2009  12:25 przez Kolank0 Odpowiedz

  Zagadka jest chyba zbyt oczywista, dlatego taka cisza w temacie.

  Teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej, a niski poziom wody w rzece sprawia, że możliwość żeglugi jej korytem jest mocno ograniczona.

 3. 30 listopada 2009  14:08 przez pseudo-admin Odpowiedz

  To może utrudnimy te zadanie i zapytamy o poszczególne budynki. Na zdjęciu ponumerowane są zabudowania od 1 do 4. Kto potrafiłby powiedzieć co to za budynki, co się w nich mieściło bądź też do czego służyły?

 4. Avatar
  30 listopada 2009  22:00 przez Michal_D Odpowiedz

  Budynki 1 lub 3 pełniły funkcję tzw. "łaźni" nadrzecznych.

 5. Avatar
  8 grudnia 2009  23:09 przez Tutejszy Odpowiedz

  Rzeka wielkiego była użytku.Spławiało się nią w znacznej ilości drzewo opałowe i budowlane z lesistych okolic Litwy.Tą samą wodną drogą przychodzi sól do tutejszego magazynu,oraz inne produkta i odbywa się znaczny handel zbożowy,dostarczający co wiosna z magazynów miejskich trzydzieści kilka berlinek,naładowanych zbożem,do portu Gdańskiego.Najkorzystniejszą porą do spławu jest miesiąc Kwiecień.Kanał Augustowski między rzekami Czarną Hańczą,wpadającą do Niemna,a Nettą wpadającą do Biebrzy,która o kilka mil ztąd łączy się z Narwią,ułatwia kommunikacyą wodną tak z Królewcem za pośrednictwem Niemna ,jak i z Gdańskiem przez Wisłę w dalszym ciągu.
  Budynek 2.
  Gmach rafineryi cukru,wielki murowany,własność starozakonnych Kolińskiego i Moszka Nowińskiego.W niej pracują majster,czeladzi 20,robotników 61.Mączki przerabia się rocznie na cukier centnarów 28436,mączka sprowadzana bywa z cukrowni krajowych,cukier po większej części wyprzedaje się do Litwy.

 6. Avatar
  8 grudnia 2009  23:36 przez Tutejszy Odpowiedz

  Budynki nr.4
  Rząd chciał podtrzymać w Lomżyńskiem tradycje wytwarzania płótna sposobem chałupniczym,sprowadzając kolonistów sukienników.W 1827r.stanęło w mieście 5 murowanych domów fabrycznych.Koszt budowy jednego domu wyniósł 7836 złp 27 gr.Budowę prowadził Stanisław Kisielnicki,który otrzymał bezpłatnie drzewo budulcowe z lasów rządowych:Borów Szczepankowskich.Do wybudowanych domów fabrycznych przybyło kilkanaście rodzin cudzoziemskich,zachęconych ustawą Namiestnika Królestwa z 2 marca 1816 r.,dającą wielkie preferencyje kolonistom.Jednak przemysł sukienniczy nie rozwinął się w Łomży,i z czasem domy te przeszły na własność prywatną.
  Za Czesławem Brodzickim i Donatą Godlewską , Leonem Rzeczniowskim
  pisownia oryginalna

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 85

Jest to zdjęcie fragmentu pomnika na jednym z łomżyńskich cmentarzy.  Który to cmentarz? Wielu z was na pewno domyśli się widząc to zdjęcie. Najważniejsze, może ktoś wie co prz[...]

Zagadka 118

By słuszna sprawa w końcu zwyciężyła! Jest Piątek, 13 stycznia 1837 roku jedna z najpoczytniejszych wówczas warszawskich gazet zamieszcza informację o śmierci prawego obywatela i[...]