Zagadka 58

22 Komentarzy

 1. Avatar
  13 lutego 2010  0:43 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Ul.Dworna,po stronie Panienek,poniżej idąc w stronę ul.Sikorskiego.Zburzona w poł.lub pod koniec lat 70-siątych ubiegłego wieku.

 2. 13 lutego 2010  1:33 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Jest to raczej błędna odpowiedź Wampirze. Przynajmniej takie są moje odczucia. Ktoś ma inną propozycję?

 3. Avatar
  13 lutego 2010  9:49 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  ADMINIE,MASZ TYLKO ODCZUCIA,lecz jako młody stosunkowo człowiek nie możesz pamiętać tych czynszówek.Właśnie takie były na Dwornej,pomiędzy Panienkami a posesją p.Lipińskich.

  Dotknij historii,czuj ją,miej intuicję i wiedzę popartą dokumentacją i relacjami,lecz odczucia i uczucia kieruj raczej w innym kierunku.

 4. 13 lutego 2010  10:47 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Lekcja pokory przyda się każdemu :)

 5. Avatar
  13 lutego 2010  10:57 przez Czytelnik Odpowiedz

  Witam
  Według mnie to budynek przy ul. Pięknej (następna działka za SP2), obecnie wyburzony.
  Miłego dnia

 6. kolank0
  13 lutego 2010  17:42 przez kolank0 Odpowiedz

  Woziwodzka. obecnie jest tam parkin do UM. kiedyś był tam stolarz??
  zdjęcie robione od strony dugich schodów prowadzacych do ul. Krzywe Kolo

 7. Avatar
  13 lutego 2010  17:47 przez majster Odpowiedz

  Piękna 4 i 4a. Brama dzieliła budynek na dwie części. Jedna ZGM, a druga prywatna. Obecnie łomżyńscy biznesmeni odbudowują go na styl zabytkowy po pożarze w dziwnych okolicznościach. do początku lat 90-tych był zamieszały

 8. Avatar
  14 lutego 2010  16:37 przez Zdzisław Dębowski Odpowiedz

  Oczywiście,że Piękna obok "cwiczeniówki" czyli szkoły podstawowej nr2.Obecnie buduje tam łomżyński deweloper.Znam tę nieistniejącą już kamienicę.Nie wiem czy wiecie,ale swojego czasu mieszkał tam znamienity,nieżyjący już łomżyniak.Był jednym z pomysłodawców kwesty i restauracji łomżyńskiego cmentarza.

 9. 15 lutego 2010  12:58 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Czas na rozwiązanie zagadki. Zgadza się jest to ulica Piękna. Gratuluje osobom, które dotknęły historii, czują ją oraz mają intuicję i wiedzę popartą dokumentacją.
  - Impertynenckim mówimy stanowcze NIE :)

  Dodaje jeszcze zdjęcie z ul. Dwornej po stronie Panienek. Kamienica podobna ale jednak różni się trochę.

 10. Avatar
  16 lutego 2010  21:16 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Pocałuj psa w nos pseudo-adminie.
  Zajrzyj do encyklopedii , przeczytaj i zanalizuj,co znaczy słowo "impertynencki".
  Moi przodkowie po zgiętych grzbietach chudopacholstwa koni dosiadali,by ziem tych bronić a teraz czasów doczekaliśmy,że chłopstwo z Siemienia albo z wiochy innej, za wyrocznię się uważając,tymi słowy jako psy szczekają.
  Jak acana familia w tym grodzie pożyje 3 lub 4 wieki,jako jedna z gałęzi mojej,wtedy być może spotkamy się w bytach pozaziemskich i podyskutujemy.

  Kiście się tedy we własnym sosie,pseudo-historycy i pseudo-miłośnicy.
  Annały i zdjęcia stare niech służą za przewodników,bo się grodu tego dopiero uczycie,jako przybysze.
  Mój starczy śmiech sardoniczny będzie wam za towarzysza.
  Każdy niepochlebny komentarz łatwo anulować,wiem.

 11. 16 lutego 2010  22:24 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Widzę, że prawda w oczy kole i lekcja pokory od młodszego na nic się zdała. Nie mam zamiaru anulować Twoich niepochlebnych komentarzy, chodź powinienem bo obrażasz anonimowo w nich nie tylko mnie ale również wszystkich użytkowników tego serwisu na co jako admin portalu nie mogę bezkarnie pozwolić. Komentarz ten pozostawię bo świadczy on wyłącznie o Twojej osobie. Jeżeli będzie stać Cię na przeprosiny to odblokuje konto, żeby nie żywić urazy.
  Pozdrawiam.

 12. maciek
  17 lutego 2010  0:13 przez maciek Odpowiedz

  Zostałem wywołany do tablicy przez Pana Wampira. Pochodzę z chłopstwa z Siemienia i tego nie wstydzę się. Przecież o chłopstwie mówiono, że Żywią i Bronią. O mojej miejscowości historycy pisali, że w XVI wieku, była wsią królewską. Czy ktoś czytał o Pociejewie by istniało w XVI wieku? Nie wspomnę już o kulturze wysławiania się niektórych łomżyniaków z Pociejewa. Kto Polskę oddał pod zabory? Ludzie takiego pokroju, którzy mieli wielkie wyobrażenie o sobie, a patriotyzmu zero.

 13. Avatar
  17 lutego 2010  13:12 przez Wojtek Odpowiedz

  Panu Wampirowi proponuję przenieść się na inne portale i tam wylewać swoje żale, problemy i kompleksy.

 14. Avatar
  17 lutego 2010  14:04 przez Irminka Odpowiedz

  No i poświecił Pan Wampir nam przykładem.

  Odpuśćmy sobie nerwy wszak ma to być zabawa.

 15. kolank0
  20 lutego 2010  22:59 przez kolank0 Odpowiedz

  Z całym szacunkiem, ale moim zdaniem kamienica przedstawiona na pierwszej fotografii nie jest żadną z kamienic widocznych na fot.2 z Ulicy Pięknej.

  1. Spadek ulicy na fot.1 jest mniejszy niż na Fot.2
  2. Kształt okien jest inny.
  3. Kukawki w dachu się różnią.
  4. Okienka od piwnic się różnią
  5. Kamienica na Fot1. z prawej strony nie graniczy z zadną inną kamienicą.

 16. maciek
  20 lutego 2010  23:49 przez maciek Odpowiedz

  Kamienica na foto 2 jest na ulicy Dwornej raczej była, a zdjęcie jej pokazane jest dla Pana Wampira, ponieważ upierał się, że kamienica na fot. nr 1 była na ulicy Dwornej. Poczytaj klika postów wyżej w potwierdzeniu rozwiązania pseudo admina.

 17. Avatar
  21 lutego 2010  13:28 przez Andrzej z S. Odpowiedz

  Proponuję rozszerzyć pytanie o to, w którym roku mogło być zrobione zdjęcie zagadka z ul. Pięknej. Sam nie znam odpowiedzi ale wydaje mi się, że pod koniec lat 50 u.w.

 18. kolank0
  21 lutego 2010  15:49 przez kolank0 Odpowiedz

  w takim razie coś źle zrozumiałem z wcześniejszych postów.
  szkoda, że na Fot.1 zamknięta jest brama. Z tego co jeszcze pamiętam w jednej z tych kamienic było bardzi ciekawe podwórze. na wprost bramy były specyficzne schody. podobne widziałem tylko w Poznaniu w budynku szkoły baletowej. mianowicie zbudowane były w ksztalt półkola i na górę można było po nich wejść z dwóch stron.

  co do kamienic na Dwornej to pamiętam, że w jednej z nich mieszkał chyba masaż. Pamiętam w latach 80 z babcią zaniosłem do niego mięso na wędliny. zaś na środku podwórza tej kamienicy stało duże stare drzewo. troche tak jak w starej "szóstce".

  pozdrawiam

 19. 21 lutego 2010  18:04 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Dodałem zdjęcie od wewnątrz kamienicy z widokiem na bramę. Nie mogłem znaleźć widoku na samo podwórze.

 20. Avatar
  24 lutego 2010  11:57 przez andrzej z S. Odpowiedz

  Dotyczy kamienic na Dwornej; wędliny do wędzenia nosiło się posesję dalej do pana Lipińskiego. Tam na środku podwórka stało duże drzewo. Na posesji państwa Lipińskich , szczytem do widocznego na zdjęciu dolnego budynku z bramą, stał drewniany budynek parterowy.Został rozebrany ok. 40 lat temu. Piszę o tym bo był to dom, w którym jako gimnazjalista, w 1895 roku zamieszkał Bohdan Winiarski. W domu z bramą, po lewej stronie mieszkał zdun pan Dzieniszewski. W domu tym mieszkał też Stanisław S. jeden z najlepszych, pod koniec lat 60, lekkoatletów - stumetrowców w woj. białostockim.

 21. maciek
  26 lutego 2010  12:51 przez maciek Odpowiedz

  Ja pamiętam posesję Państwa Lipińskich z tej strony, że w dni targowe, był u nich zajazd wszystkich wozów konnych z okolicznych wsi (Stara Łomża, Zosin, Siemień)

 22. Avatar
  28 maja 2010  4:55 przez halina Grochowska Odpowiedz

  pierwsze zdjecie na bank ul Dworna dawniej 22 Lipca - pamietam !,drugie natomiast rog ul Wiejskiej i Pieknej a raczej Wiejska , dalej stal barak dosc przyzwoity w ktorym mieszkal wlasnie ow Dzieniszewski z 9-10 dzieci o ile pamietam :)))Poniewaz bardzo czesto przebywalam na Pieknej 10 wiec moja babka czesto wysylala mmnie do ludzi tam mieszkajacych , pamietam ze facet mial wstawiona tracheometrie tzw. rurke w przelyku i nie mowil a szeptal .

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 155

Ze wszystkich sejmików ziemi nurskiej, uwagę historyków zwrócił tylko sejmik poselski przed sejmem z roku 1645. Co się wówczas wydarzyło i co mogło być tego przyczyną?[...]

Zagadka 156

1915/1917 Rosyjscy jeńcy wojenni prowadzeni przez Niemców w Łomży. Ciekawe kto jedzie w bryczce po prawej? Pewnie jakiś właściciel pobliskiego majątku.   Oryginal[...]

Zagadka historyczna nr 154

Jest to zagadka bardzo trudna (część podpisów jest pozacierana) i na którą pełna odpowiedź będzie zapewne bardzo rozciągnięta w czasie. Zagadka dotyczy identyfikacji z imienia i na[...]