Zagadka 66

Czy ktos potrafi okreslic miejsce  i przeznaczenie  przejscia  pokazanego na zdjeciu? W ramach ulatwienia postaram sie dolaczyc kolejne zdjecia…Na scianach daja sie zauwazyc slady tworczosci graficznej wykonane najprawdopodobniej  za pomoca swieczki…  Natomiast  wejscie oryginalne jest zasypane gruzem, a drugie zamurowane.

1709 Ogólnie 1 Dziś
  
 

8 Komentarzy

 1. maciek
  27 maja 2010  23:18 przez maciek Odpowiedz

  Marco, pozwoliłem sobie poprawić zdjęcie do Zagadki 66, żeby było widoczne, jeżeli nie masz nic przeciwko temu?

 2. Avatar
  28 maja 2010  6:25 przez pawel domalewski Odpowiedz

  Myślę,że to przejście ma związek z kościołem Katedrą w Łomży .

 3. Avatar
  28 maja 2010  6:28 przez marco_polo Odpowiedz

  Dzieki Maciek, no wlasnie zastanawialem sie, dlaczego nie byla widoczna miniatura zdjecia na liscie wpisow dzialu Zagadki. Pawel - te przejscie nie jest zwiazane z katedra.

 4. maciek
  29 maja 2010  21:04 przez maciek Odpowiedz

  Ślady twórczości graficznej to chyba raczej współczesne, sądząc po jej treści.

 5. 30 maja 2010  0:31 przez marco_polo Odpowiedz

  Wlasciwie to nie wiem co powiedziec,ja bylem tam kilka lat temu, byc moze znajdzie sie ktos, kto tez tam byl wczesniej... moge jedynie stwierdzic, ze zastalem tam slady obecnosci ludzi ktorzy sie ukrywali - prawdopodobnie w czasie II wojny swiatowej a moze i wczesniej... ze wzgledu na obecnosc przedwojennego modlitewnika polskiego, resztek gazet polskich i rosyjskich z okresu miedzywojennego.. W jednej z wnek bylo przygotowane jakby poslanie , z resztkami ceramiki , tak jakby ktos tam jadl i pil. Odpowiadam tez , ze nie jest to ulica Dworna.

 6. Avatar
  30 maja 2010  19:29 przez Andrzej z S. Odpowiedz

  Podziemia II LO.

 7. 30 maja 2010  21:58 przez marco_polo Odpowiedz

  Bardzo dobrze Andrzej z S. , to byla ta latwiejsza czesc pytania...Tak , te przejscia znajduja sie pod prawym skrzydlem budynku II LO.Dla mnie interesujace wydaje sie rozwiazanie przeznaczenia tych przejsc jak tez czasu ich ponownego odkrycia. Byc moze udaloby sie tez dowiedziec kto sie tam ukrywal...byc moze jest zwiazek tych przejsc z dawnym Kolegium Jezuitow, bo dziwnym trafem przejscia znajduja sie tylko na obszarze dawnego refektarza...

 8. maciek
  7 czerwca 2010  18:39 przez maciek Odpowiedz

  Jak na przejścia podziemne, to mają one za cienkie ściany. Na zdjęciu pierwszym ściana po lewej stronie murowana z cegły w ten sposób ma 6 cm grubości, chyba że domurowana w późniejszym czasie. Skąd refektarz w tym miejscu? Budynek nie był zbudowany poza obrębem dawnej szkoły?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 94

Jest to zdjęcie powodzi po oberwaniu chmury pod koniec lat 60-tych, lub początek 70-tych. Jakie ulice Łomży pokazuje to zdjęcie?