Jaki to znany łomżyński budynek, z którego roku i przy jakiej ulicy był położony? Co to za kopuły widoczne po lewej stronie?
Zagadka 73
śp. Henryk Sierzputowski
Pierwszy Redaktor Naczelny historialomzy.pl Pomysłodawca i twórca serwisu. Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
20 comments
Czy to czasem nie pomyłka z tą Łomżą,wygląda mi to w ogóle na Grajewo.
Tutejszy, to Lomza …kiedys byla ladniejsza …
cos mi sie wydaje, że to moze byc niedawna szkola drzewna. w tle mamy nieistniejaca kamienice przy Polowej miedzy sienkiewicza a Legionów. a te kopuly…. czy to nie Dom Żołnierza?
Do drzewnej to wcale nie podobne,za małe i ten budynek na zdjęciu to architektoniczne cacko.Czy dom żołnierza miał kopuły,na starych zdjęciach nie ma.Ciekawa zagadka,muszę popytać wuja seniora może będzie wiedział coś więcej.
Czy przy Polowej w tym miejscu to były kamienice? O ile mnie wiadomo, to był tam Dom Starców i jakieś nie duże budynki.
Wracam z wizyty od wuja.Zrugał mnie jak „burą sukę”i powiedział,że tego Grajewa to mi nie wybaczy do końca życia.Mamrotał coś pod nosem,że nie rozumie jak można urodzić się w Łomży i nic nie wiedzieć o historii swojego miasta.Stwierdził,że takich wspaniałych budynków było w mieście wiele.Na moje pytanie o gotową odpowiedź na zagadkę,zaczął mnie dziwnie dopytywać czy umiem czytać.Odpowiedziałem,że wolę TV i gry.Na koniec kazał mi kupić książki o Łomży,czytać , uczyć się historii swojego miasta i nie zadawać mu głupich pytań.Pożegnał mnie dziwnym-łomżyniak psia krew.Jakiś dziwak ten mój wuj,wiadomo lata.Ale do księgarni trzeba się wybrać,wuj ma rację.
@Tutejszy – Poprawiłeś mi humor od samego rana tym komentarzem. Browarek dla wuja haha :D
Oczywiście jest to Dom Ludowy zbudowany w 1905 r. Znajdował się przy ul.Śniadowskiej. W okresie międzywojennym zostało dobudowane jedno piętro. Najpierw była tu Szkoła Miernicza, póżniej Leśna. Najdłużej istniała tu Szkoła Drzewna. Nie wiem ,o którą kopułę chodzi. Czy o tę z lewj strony zdjęcia czy o tę na dachu Domu Ludowego? Ta z lewej to jakby póżniejszy Dom Żołnierza.
Właśnie chodzi o tą przy lewej krawędzi zdjęcia. Tak to późniejszy Dom Żołnierza. Na jakim budynku była ta kopuła? Było ich więcej, tylko z tego ujęcia nie widać
W tym miejscu stała cerkiew dla wojska zbudowana ok. 1890 r, z której ruin powstał Dom Żołnierza w 1930 r.
Właśnie, o to chodzi. Może jeszcze jedno pytanko. Z jakie okazji wybudowano Dom Żołnierza?
W dziesiąta rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami i obrony Łomży
Panowie jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy,jednak i ja za namową wuja sięgnąłem po książki.Łomża przez ponad 100 lat znajdowała się w zaborze rosyjskim.Nie może więc dziwić,że pod koniec XIXw.wybudowano tu dwie cerkwie.Pierwszą z nich ukończono w 1877r.Po odzyskaniu niepodległości świątynia ta została kościołem garnizonowym.Natomiast drugą cerkiew,dla wojska,postawiono ok.1890 na rogu ulicy Polowej i al.Legionów i to jej kopuły widać po lewej stronie pierwszego zdjęcia zagadki.Jej ruiny wykorzystano przy budowie domu żołnierza.
Majster, dzięki. Taka jest prawda.
W czerwcu 1929r. z inicjatywy dowódcy 18 dyw.piechoty generała brygady Czesława Młot-Fijałkowskiego zawiązał się w Łomży komitet organizacyjny,który wziął sobie za zadanie urządzenie w lecie 1930r.uroczystego obchodu dziesięciolecia zwycięskiej wojny,połączonego z uczczeniem jednego z najpiękniejszych epizodów tej wojny-obrony Łomży przed nawałą bolszewicką.W skład komitetu organizacyjnego weszli przedstawiciele wojska:gen.bryg.Młot-Fijałkowski,ppłk.Raganowicz i major Brodowski,-z ramienia władz państwowych i samorządowych:starosta powiatu łomżyńskiego Skarzyński,prezydent miasta Łomży,Świderski oraz przedstawiciele społeczeństwa miejscowego:dyrektor banku Cygański i dyrektor zakładów roln.przemysłowych Laube.Komitet na pierwszym swoim posiedzeniu uchwalił:zaprosić do współudziału jak najszersze koła społeczeństwa miejscowego i uczcić obchód dziesięciolecia zwycięstwa trwałym i praktycznym pomnikiem w postaci”Domu Żołnierza”.Po powzięciu powyższych decyzji nie tracąc czasu zabrano się żywo do pracy.
Tutejszy. Może wiesz co przedstawiają cztery nowo dodane zdjęcia?
Po dokładnym rozważeniu najodpowiedniejszego miejsca dla przyszłego”Domu Żołnierza”postanowiono jednogłośnie wykorzystać na ten cel mury po zaborcy rosyjskim,stojące u zbiegu al.Legionów i ul.Polowej.Omawiane ruiny zniszczone wpływami atmosferycznymi i ludzkim zapomnieniem-zawalone gruzem i zaśmiecone,przykry sprawiały widok w śródmieściu Łomży.Wybór tego miejsca był swojego rodzaju symbolem odzyskania wolności i odrodzonej Ojczyzny.Społeczeństwo Łomży nie zawiodło,wzorowo wywiązując się z przyjętych na siebie zobowiązań.Tak więc w ciągu jednego roku zebrano potrzebne fundusze i postawiono”Dom Żołnierza” jeden z najpiękniejszych byłych budynków Łomży,który otwarty 14 września 1930r.z okazji uroczystego obchodu dziesięciolecia obrony Łomży,był monumentalnym pomnikiem wdzięczności społeczeństwa dla armii i jej zwycięskiego Wodza.Dzisiaj możemy podziwiać skuteczność w działaniu naszych przodków.Nie mogło być inaczej skoro wszystko co robili było dla Boga,Honoru i Ojczyzny.Czy dla nas te słowa jeszcze dziś cokolwiek znaczą,pomyślmy.
https://historialomzy.pl/dom-zolnierza
Zawiła ale bardzo krótka była historia Domu Żołnierza. :(
Tak,a był to szczególny pomnik łomżyński.Przyszła długa noc okupacji kolejnych najeźdźców i wyzwolicieli.Przyszło z nimi totalne zniszczenie dla miasta i jego mieszkańców.Dom żołnierza został częściowo zniszczony,można było go odbudować.Ale dla władzy ludowej to miejsce i pamięć o nim trzeba było wymazać ze świadomości łomżyniaków,co się prawie udało.Ostatnie fotki pokazują czyszczenie zbiorowej pamięci,rękami ludu.