Zagadka 73

20 Komentarzy

 1. Avatar
  29 października 2010  17:35 przez Tutejszy Odpowiedz

  Czy to czasem nie pomyłka z tą Łomżą,wygląda mi to w ogóle na Grajewo.

 2. Avatar
  29 października 2010  20:08 przez marco_polo Odpowiedz

  Tutejszy, to Lomza ...kiedys byla ladniejsza ...

 3. Kolank0
  30 października 2010  6:50 przez Kolank0 Odpowiedz

  cos mi sie wydaje, że to moze byc niedawna szkola drzewna. w tle mamy nieistniejaca kamienice przy Polowej miedzy sienkiewicza a Legionów. a te kopuly.... czy to nie Dom Żołnierza?

 4. Avatar
  30 października 2010  7:33 przez Tutejszy Odpowiedz

  Do drzewnej to wcale nie podobne,za małe i ten budynek na zdjęciu to architektoniczne cacko.Czy dom żołnierza miał kopuły,na starych zdjęciach nie ma.Ciekawa zagadka,muszę popytać wuja seniora może będzie wiedział coś więcej.

 5. maciek
  30 października 2010  8:46 przez maciek Odpowiedz

  Czy przy Polowej w tym miejscu to były kamienice? O ile mnie wiadomo, to był tam Dom Starców i jakieś nie duże budynki.

 6. Avatar
  30 października 2010  9:57 przez Tutejszy Odpowiedz

  Wracam z wizyty od wuja.Zrugał mnie jak "burą sukę"i powiedział,że tego Grajewa to mi nie wybaczy do końca życia.Mamrotał coś pod nosem,że nie rozumie jak można urodzić się w Łomży i nic nie wiedzieć o historii swojego miasta.Stwierdził,że takich wspaniałych budynków było w mieście wiele.Na moje pytanie o gotową odpowiedź na zagadkę,zaczął mnie dziwnie dopytywać czy umiem czytać.Odpowiedziałem,że wolę TV i gry.Na koniec kazał mi kupić książki o Łomży,czytać , uczyć się historii swojego miasta i nie zadawać mu głupich pytań.Pożegnał mnie dziwnym-łomżyniak psia krew.Jakiś dziwak ten mój wuj,wiadomo lata.Ale do księgarni trzeba się wybrać,wuj ma rację.

 7. 30 października 2010  10:36 przez pseudo-admin Odpowiedz

  @Tutejszy - Poprawiłeś mi humor od samego rana tym komentarzem. Browarek dla wuja haha :D

 8. Avatar
  30 października 2010  12:06 przez majster Odpowiedz

  Oczywiście jest to Dom Ludowy zbudowany w 1905 r. Znajdował się przy ul.Śniadowskiej. W okresie międzywojennym zostało dobudowane jedno piętro. Najpierw była tu Szkoła Miernicza, póżniej Leśna. Najdłużej istniała tu Szkoła Drzewna. Nie wiem ,o którą kopułę chodzi. Czy o tę z lewj strony zdjęcia czy o tę na dachu Domu Ludowego? Ta z lewej to jakby póżniejszy Dom Żołnierza.

 9. maciek
  30 października 2010  13:40 przez maciek Odpowiedz

  Właśnie chodzi o tą przy lewej krawędzi zdjęcia. Tak to późniejszy Dom Żołnierza. Na jakim budynku była ta kopuła? Było ich więcej, tylko z tego ujęcia nie widać

 10. Avatar
  30 października 2010  16:38 przez majster Odpowiedz

  W tym miejscu stała cerkiew dla wojska zbudowana ok. 1890 r, z której ruin powstał Dom Żołnierza w 1930 r.

 11. maciek
  30 października 2010  19:26 przez maciek Odpowiedz

  Właśnie, o to chodzi. Może jeszcze jedno pytanko. Z jakie okazji wybudowano Dom Żołnierza?

 12. Avatar
  30 października 2010  20:57 przez majster Odpowiedz

  W dziesiąta rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami i obrony Łomży

 13. Avatar
  30 października 2010  21:03 przez Tutejszy Odpowiedz

  Panowie jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy,jednak i ja za namową wuja sięgnąłem po książki.Łomża przez ponad 100 lat znajdowała się w zaborze rosyjskim.Nie może więc dziwić,że pod koniec XIXw.wybudowano tu dwie cerkwie.Pierwszą z nich ukończono w 1877r.Po odzyskaniu niepodległości świątynia ta została kościołem garnizonowym.Natomiast drugą cerkiew,dla wojska,postawiono ok.1890 na rogu ulicy Polowej i al.Legionów i to jej kopuły widać po lewej stronie pierwszego zdjęcia zagadki.Jej ruiny wykorzystano przy budowie domu żołnierza.

 14. maciek
  30 października 2010  22:28 przez maciek Odpowiedz

  Majster, dzięki. Taka jest prawda.

 15. Avatar
  31 października 2010  8:10 przez Tutejszy Odpowiedz

  W czerwcu 1929r. z inicjatywy dowódcy 18 dyw.piechoty generała brygady Czesława Młot-Fijałkowskiego zawiązał się w Łomży komitet organizacyjny,który wziął sobie za zadanie urządzenie w lecie 1930r.uroczystego obchodu dziesięciolecia zwycięskiej wojny,połączonego z uczczeniem jednego z najpiękniejszych epizodów tej wojny-obrony Łomży przed nawałą bolszewicką.W skład komitetu organizacyjnego weszli przedstawiciele wojska:gen.bryg.Młot-Fijałkowski,ppłk.Raganowicz i major Brodowski,-z ramienia władz państwowych i samorządowych:starosta powiatu łomżyńskiego Skarzyński,prezydent miasta Łomży,Świderski oraz przedstawiciele społeczeństwa miejscowego:dyrektor banku Cygański i dyrektor zakładów roln.przemysłowych Laube.Komitet na pierwszym swoim posiedzeniu uchwalił:zaprosić do współudziału jak najszersze koła społeczeństwa miejscowego i uczcić obchód dziesięciolecia zwycięstwa trwałym i praktycznym pomnikiem w postaci"Domu Żołnierza".Po powzięciu powyższych decyzji nie tracąc czasu zabrano się żywo do pracy.

 16. maciek
  31 października 2010  11:31 przez maciek Odpowiedz

  Tutejszy. Może wiesz co przedstawiają cztery nowo dodane zdjęcia?

 17. Avatar
  31 października 2010  12:30 przez Tutejszy Odpowiedz

  Po dokładnym rozważeniu najodpowiedniejszego miejsca dla przyszłego"Domu Żołnierza"postanowiono jednogłośnie wykorzystać na ten cel mury po zaborcy rosyjskim,stojące u zbiegu al.Legionów i ul.Polowej.Omawiane ruiny zniszczone wpływami atmosferycznymi i ludzkim zapomnieniem-zawalone gruzem i zaśmiecone,przykry sprawiały widok w śródmieściu Łomży.Wybór tego miejsca był swojego rodzaju symbolem odzyskania wolności i odrodzonej Ojczyzny.Społeczeństwo Łomży nie zawiodło,wzorowo wywiązując się z przyjętych na siebie zobowiązań.Tak więc w ciągu jednego roku zebrano potrzebne fundusze i postawiono"Dom Żołnierza" jeden z najpiękniejszych byłych budynków Łomży,który otwarty 14 września 1930r.z okazji uroczystego obchodu dziesięciolecia obrony Łomży,był monumentalnym pomnikiem wdzięczności społeczeństwa dla armii i jej zwycięskiego Wodza.Dzisiaj możemy podziwiać skuteczność w działaniu naszych przodków.Nie mogło być inaczej skoro wszystko co robili było dla Boga,Honoru i Ojczyzny.Czy dla nas te słowa jeszcze dziś cokolwiek znaczą,pomyślmy.

 18. Avatar
  31 października 2010  20:49 przez Michal_D Odpowiedz

  Zawiła ale bardzo krótka była historia Domu Żołnierza. :(

 19. Avatar
  31 października 2010  21:26 przez Tutejszy Odpowiedz

  Tak,a był to szczególny pomnik łomżyński.Przyszła długa noc okupacji kolejnych najeźdźców i wyzwolicieli.Przyszło z nimi totalne zniszczenie dla miasta i jego mieszkańców.Dom żołnierza został częściowo zniszczony,można było go odbudować.Ale dla władzy ludowej to miejsce i pamięć o nim trzeba było wymazać ze świadomości łomżyniaków,co się prawie udało.Ostatnie fotki pokazują czyszczenie zbiorowej pamięci,rękami ludu.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 141

Woda... Korzystamy z niej codziennie. Dostarczana jest nam za pomocą układu połączonych przewodów, armatury i urządzeń. Kto dziś pamięta, że nie zawsze tak było? Studnie, wiaderka [...]

Zagadka historyczna nr. 162

Chciałbym wrócić do pewnego znanego już zdjęcia z okresu I Wojny Światowej. Pochodzi ono z niemieckiej gazety "Die Woche, Bilder vom Tage" z 1915 r. Zostało  upublicznione swego cz[...]