Harcerstwo Łomżyńskie Wczoraj i Dziś. Tom 2. Rozdział 5

Rozdział V. Działalność programowa drużyn oraz środowisk harcerskich
Str. 243 – 244

phm. Zbigniew Dobkowski

7 Specjalnościowa Łomżyńska Drużyna Harcerska

Czerwone Berety” im. 33 Pułku Piechoty

7 SŁDH „Czerwone Berety” im. 33 Pułku Piechoty założył pwd. Zbigniew Karmiłowicz w roku 1988 przy Hufcu Nadnarwiańskim im. A Chętnika w Łomży. Siedziba drużyny mieściła się w harcówce, w pomieszczeniach Hufca przy ulicy Żeromskiego 1. Druhowie rekrutowali się z mieszkańców bloku oraz osiedla. Od początku powstania drużyna udzielała się w życiu hufca jako „drużyna kwatermistrzowska”.

W 1991 roku druh Zbigniew Karmiłowicz przekazał drużynę pwd. Zbigniewowi Dobkowskiemu, który nadał jej nowy charakter. 7 SŁDH stała się drużyną specjalnościową o profilu sportowo-obronnym. Dalej kultywowała tradycję 33 Pułku Piechoty. Ilość członków drużyny w tym okresie wahała się od 15 do 20 osób. Drużyna aktywnie uczestniczyła w życiu rodzimego Hufca oraz imprezach organizowanych przez Hufiec Łomża – miasto. Członkowie drużyny sprawnością wykazali się podczas wizyty Ojca Świętego w Łomży w szeregach Białej Służby, niosąc pomoc pielgrzymom podczas uroczystości.
Oprócz symboli związkowych, symbolem drużyny był bordowy beret oraz chusta w tych samych barwach. Na berecie – odwrócony zielony trójkąt z czerwoną cyfrą „7”, stąd nieoficjalna nazwa „Czerwona Siódemka”. Podobny trójkąt umieszczony był na rękawie kurtek, desantu WP używanych przez drużynę jako strój polowy.
W roku 1996 drużynę przejął dotychczasowy przyboczny Sławomir Wnorowski i prowadził ją do 1999 roku. W okresie swojego istnienia drużyna wykazała się wieloma inicjatywami na rzecz ZHP oraz społeczności lokalnej. Z drużyny tej wywodzi się wielu późniejszych aktywnych funkcyjnych obecnego Hufca.

DRUŻYNOWI:

1. pwd Zbigniew Karmiłowicz od 1988 do 1991
2. pwd Zbigniew Dobkowski od 1991 do 1996
3.  pwd Sławomir Wnorowski od 1996 do 1999

1. Wygląd proporca drużyny

2. Wygląd proporca drużyny

 

463 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar