Zagadka 44

43 Komentarzy

 1. 22 października 2009  7:43 przez Michal_D Odpowiedz

  Patrząc na napisy, wykonano ją zapewne "za Niemca" w Łomży.

  Samo miasto mamy w oddali po lewej stronie zdjęcia. Zwróćcie uwagę, że samą fotografię wykonano z jakiegoś wyższego budynku lub wzniesienia terenu. Może z wałów fortowych ?

  Przyznam, że dosyć trudna zagadka ;)

 2. 22 października 2009  9:11 przez Kolank0 Odpowiedz

  Czy może ktoś stwierdzić co znajduje się na linii horyzontu po lewej stronie zdjęcia?

 3. 22 października 2009  10:20 przez pseudo-admin Odpowiedz

  @Kolank0: może to być zarówno szczyt lasu jak również gdyby się dopatrywać to i zauważyło by się tam formację budynków jak np. filary na rynku.
  - Mnie jeszcze zastanawia podpis pod pocztówką: 987. Łomża - Total. czego może to się tyczyć?

 4. 22 października 2009  10:45 przez Łukasz S. Odpowiedz

  Na Allegro jest wlasnie ta aukcja z data wyslania 1917.06.25. Z tego wynika, ze filary odpadaja. Kiedys juz spotkalem sie z tya pocztowka, ale nigdy nie mialem pojecia skad moze byc zrobione te zdjecie.

 5. 22 października 2009  15:13 przez Wojtek Odpowiedz

  Według mnie to widok od strony Piątnicy

 6. 22 października 2009  15:17 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Zdjęcie wydaje się zrobione ze wzniesienia na którym stoi kościół w Piątnicy.Widoczne istniejące do dzisiaj skrzyżowanie ulic w Piątnicy,chociaż nieco przesunięte.
  Rzecz jasna przez prawie wiek wiele się tam zmieniło.
  Ludzie zapewne podążają do Łomży,a w jakim celu trudno dociec,może na targ,na jakieś święto.
  A że czas był wojenny,więc zapewne nie obeszło się bez sprawdzania dokumentów,ewentualnie przepustek.Na skrzyżowaniu stoją jacyś konni,może policja lub żandarmeria.
  Zdjęcie widziałem już kiedyś w zbiorach jednego z szacownych kolegów i w tym kierunku biegły nasze przypuszczenia i rozważania.

 7. 22 października 2009  15:22 przez pseudo-admin Odpowiedz

  @Ślepy Wampir "Zdjęcie wydaje się zrobione ze wzniesienia na którym stoi kościół w Piątnicy."

  To wynikałoby, że po prawej stronie tuż za domami powinna być widoczna Narew. Chodź Ci ludzie raczej kierują się na skrzyżowaniu w prawo a nie prosto na Łomże?
  Poza tym czemu na pocztówce napisane jest Łomża a nie Piątnica :)

 8. 22 października 2009  16:36 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Do Admina:
  Być może robiącemu zdjęcie chodziło bardziej o widniejące w oddali miasto a grupę widocznych budynków potraktował jako przedmieście.
  Należałoby stanąć na tym wzniesieniu,by stwierdzić,czy będzie widać rzekę.Uważam,że stojąc np. w połowie wzniesienia nie będziemy jej widzieli,a po prawej widać płaską równinę,jakby Pulwy.
  Za skrzyżowaniem w kierunku miasta też widać wozy a że część z nich przypuszczalnie skręca i kieruje się w prawo,to skąd nam to teraz wiedzieć w jakim celu?

 9. 22 października 2009  16:53 przez Kolank0 Odpowiedz

  ciekawe jak przebiegała Narew pod koniec I wojny światowej. Czy tak jak obecnie tuż pod samą Piątnicą, czy też może wykręcała w kierunku Łomzy? Linia drzew widoczna po prawej stronie sprawia wrażenie nadrzecznych zarośli

  Może wracają z miasta, a to są mieszkańcy Czarnocina ;)

 10. 22 października 2009  19:17 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Linia drzew o której nadmienił imć Kolank0 wydaje mi się drogą do Jednaczewa.Narew zaś jeśli bieg swój zmieniła to nieznacznie,bardziej podobnym się wydaje,że dno rzeki inaczej przed melioracjami było ukształtowane, a co ludzi onych,na zdjęciu widocznych,to nasuwa się też myśl,że most być może potrzebny był armii kajzerowskiej a furmanki kierują się na prom jakowyś albo też bród tam umiejscowiony.

 11. 22 października 2009  19:59 przez Michal_D Odpowiedz

  pseudo-admin:

  W niemieckich pocztówkach często występuje słowo TOTALANSICHT. Oznacza to "widok ogólny".

  Więc tutaj będzie to po prostu:

  ŁOMŻA - OGÓLNIE, (widok) OGÓLNY

 12. 22 października 2009  20:01 przez Łukasz S. Odpowiedz

  @pseudo-admin: Poza tym czemu na pocztówce napisane jest Łomża a nie Piątnica :)


  Nie wiem dlaczego, ale kiedys spotkalem sie z pocztowkami Stawisk, Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego z podpisem Lomza. Jak znajde to pokaze.

 13. 22 października 2009  21:09 przez pseudo-admin Odpowiedz

  @Ślepy Wampir: na tym polegają zagadki, że staramy się po prostu odgadnąć gdzie podążają lub w jakim celu Ci ludzie tu stoją :) Faktycznie jest to dość trudna zagadka ale widzę, że sporo osób się nią zainteresowało i o to właśnie chodzi. Zdaję sobie sprawę, że ciężko będzie potwierdzić właściwą odpowiedź ale może znajdzie się osoba, która wie coś więcej niż my o tym miejscu.
  @Michal_D: twoje spostrzeżenie wydaje mi się słuszne. Pozostaje jeszcze ciągle pytanie o te cyfry 987.
  - Faktycznie wygląda na to, że na drodze do Łomży stoi jakieś 5 wozów. Być może te skrzyżowanie to punkt zborny do zwożenia np. zboża czy też innych produktów.

 14. 22 października 2009  21:30 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Dzięki O Wielki Adminie!!!

  Tyle lat żyłem w niewiedzy czym są zagadki!!!

  Człowiek uczy się do późnej starości.
  Najlepiej byłoby mieć zdolności nekromanty,wtedy jedynie po rozmowie z duchami tych ze zdjęcia mielibyśmy pewności w jakim celu w tym czasie tam przebywali.

 15. 22 października 2009  22:03 przez maciek Odpowiedz

  Wampirku, nie na miejscu jest twoja aluzja w stosunku do Admina.
  Co do zagadki myślę, że jest to widok Łomży od strony Łomżycy. Ulica na pierwszym planie według mnie to dzisiejsza ulica Wojska Polskiego, a na dalszym planie widoczne drzewa to ulica Śniadowska. Ludzie jadą po prostu na targ.

 16. 22 października 2009  22:27 przez Michal_D Odpowiedz

  Pozostaje jeszcze ciągle pytanie o te cyfry 987.


  Według mnie jest to prostu numer kolejnego zdjęcia, które wykonał autor.

 17. 22 października 2009  22:33 przez Michal_D Odpowiedz

  Spójrzcie jeszcze na napisy na lewym boku pocztówki.

  W okresie I wojny światowej Prusacy puszczają w obieg pocztówki z nadrukiem "Atelier L. i A. Schaul, Hamburg", przedstawiające gmachy, ulice, żołnierzy i charakterystyczne typy łomżyńskie.


  za lomza.glt.pl

  Przychylam się do teorii, że zdjęcie mogło być wykonane z Piątnicy. Najlepiej byłoby zrobić zdjęcie sprzed piątnickiego kościoła.

 18. 22 października 2009  23:05 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Maćku,usytuowanie ul.Wojska Polskiego nijak się ma do położenia względem niej budynków widocznych w panoramie miasta.

  A poza tym,o jakie aluzje Ci chodzi,co insynuujesz?
  Czyżbyś zapędy miał moralizatorskie,czyś może w rolę mecenasa rzeczonego Admina się wczuwał?
  Dawno już z wieku tego wyrosłem,haha,by ktokolwiek wypominki mi czynił,co jest"na miejscu",a co nie.

  Nie raczysz waść czytać,to nie czyń tego,ale jak czytasz to rób to ze zrozumieniem.
  Czasy cenzury odeszły w zapomnienie wraz z nieboszczką "komuną" i póki co nie wprowadzajmy jej a o ile do kogoś są słowa skierowane,to ta osoba powinna głos zabierać a nie postronna.
  Oleum się acan napij,by Ci się dowcip wyostrzył,bo rację chcesz swoje nad innych przedkładać,waśni jakoby szukając a nie porozumienia.

 19. 22 października 2009  23:39 przez maciek Odpowiedz

  Co do zagadki, jeżeli nie jest to widok Łomży z obecnego Wojska Polskiego, to tym bardziej nie od Pątnicy. Przecież od Piątnicy do samej Łomży biegła grobla. Po drodze była Narew i jeziorko na którym był drugi most. Łomża od Piątnicy widoczna jest z lewej strony. Na tym zdjęciu Łomża widoczna jest po prawej stronie ulicy. Nie może to być też skrzyżowanie w Piątnicy, ponieważ stał tam zawsze krzyż.

 20. 23 października 2009  7:15 przez Michal_D Odpowiedz

  A może to droga do drugiego mostu ???

 21. 23 października 2009  8:43 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Zastanówcie się Panowie czy nie może to być widok od strony wsi Skowronki ?

 22. 23 października 2009  8:49 przez Michal_D Odpowiedz

  6 budowla od lewej widoczna na linii horyzontu to wg mnie Kościół Kapucynów.

 23. 23 października 2009  10:56 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Maćku dziękuje za zwrócenie uwagi panu Jarkowi. Też nie bardzo rozumiem te zachowanie ale mimo wszystko cieszę się że zagadka tak bardzo zainteresowała użytkowników portalu.

 24. 23 października 2009  12:06 przez Kolank0 Odpowiedz

  W kontekście ostatniej wypowiedzi Pana Michała_D - brałem to pod uwagę, lecz do tej koncepcji nie pasuja widoczne po lewej budynki. poza tym gdyby zdjęcie bylo robione Piatnicy w kierunku na "Stary most" to po drugiej stronie teren jest wznoszacy się a nie równinny, chyba... CHyba, że zdjęcie robiono od strony Starej Łomży. Rzeka płynie po prawej stronie (a tam teren jest równiny). Jeśli ktoś pamięta starą, brukowaną drogę prowadzącą do mostu, to ta linia drzew z lewej może być własnie tą drogą zmierzającą do obecnej ulicy Sikorskiego, której jest przedłużeniem. Poza tym z tej strony nie brakuje górek na ktorych mozna by rozstawić aparat by zdjęcia robić. :))

 25. 23 października 2009  16:13 przez Wojtek Odpowiedz

  Stanąłem dziś przy kościele w Piątnicy. Niestety drzewa i budynek szkoły zasłaniają skrzyżowanie. Droga w kierunku Łomży biegnie pod podobnym kątem , miasto podobnie jak na zdjęciu wydaje się leżeć lekko na lewo. Rzeka z tej perspektywy może być na zdjęciu niewidoczna lub nierozpoznawalna (kolory , jakość zdjęcia).

 26. 23 października 2009  16:32 przez Wojtek Odpowiedz

  Czy z prawej strony zdjęcia (przy samej krawędzi ) stoi krzyż ?

 27. 23 października 2009  19:36 przez maciek Odpowiedz

  Co tak uczepiliście się Piątnicy. zwróćcie uwagę, że droga biegnie troszkę w lewo i wychodzi gdzieś, w lewym rogu zdjęcia. Skąd miasto będzie z lewej? zawsze z prawej. Zarysy budowli widoczne z lewej strony to może być kościół ewangelicki. Z prawej strony zdjęcia prawdopodobnie to nie krzyż, tylko słup telefoniczny lub elektryczny. Droga od Starej Łomży według mnie raczej odpada, za płaski teren. Sugestii Pana Jana Strzały nie bierzecie pod uwagę? Może wjazd od Szosy Zambrowskiej? Możliwości wiele. Czy ktoś zna odpowiedź, tylko nie chce zdradzić jej za wcześnie?

 28. 23 października 2009  19:49 przez Wojtek Odpowiedz

  Maćku czy szukanie odpowiedzi to "uczepienie się" ?. Być może nie mam racji - podaj więc prawidłową odpowiedź. Byłem na miejscu i opisałem widok z miejsca wydaje mi się z którego zrobiono to zdjęcie.

 29. 23 października 2009  19:56 przez Wojtek Odpowiedz

  Obiecuję w dniu jutrzejszym spojrzeć na miasto od wsi Skowronki :) a co zarysu miasta to tylko z opisu wiemy , że to miasto.

 30. 23 października 2009  20:28 przez Michal_D Odpowiedz

  Posłużyłem się moim ulubionym zdjęciem panoramy Łomży przedwojennej...

  -> ZDJĘCIE


  ...porównałem w przybliżeniu budynki na horyzoncie i jestem w 90% pewien, że zdjęcie wykonane zostało z okolic kościoła w Piątnicy. :)

 31. 23 października 2009  20:47 przez maciek Odpowiedz

  Wojtku nikogo nie chciałem urazić, tylko nie wiedziałem jakim słowem zastąpić. Macie prawo tak pisać, że to zdjęcie jest od Piątnicy. Według mnie jest mało prawdopodobne. Jest to tylko moje zdanie. Michale, po czym sądzisz z tej panoramy, że jest to zdjęciE od Piątnicy?

 32. 23 października 2009  22:17 przez Michal_D Odpowiedz

  Maćku - m.in. po układzie budynków. Jak tylko znajdę trochę więcej czasu postaram się pokazać Wam za pomocą strzałek te budynki, które udało mi się zlokalizować. Pozdrawiam.

 33. 25 października 2009  1:04 przez Tutejszy Odpowiedz

  A ja myślę Panowie,że to rogatki Piątnicy.Po lewej stronie droga na Wiznę,a stojący przy niej konni to zapewne jakieś wojsko,bo tylko wojsko poruszało się w szyku.W miejscu chatki po lewej,dzisiaj jest szkoła.Plac na którym krzyżują się wyjeżdżone dróżki to jeszcze pusty plac u podnóża kościoła piątnickiego.Po prawej droga-zapewne jeszcze piaszczysta- do Czarnocina,u jej początku jakieś tablice drogowe.Może mylić brak wyraźnej rzeki,po prawej jednak za domami widać ciemne koryto rzeki,chociaż nie widać zawsze jaśniejszej na zdjęciach wody.Za Narwią po prawej płaskie i nie porośnięte pulwy,a w dali szpaler drzew przy grobli jednaczewskiej.Najważniejszy jednak szczegół po lewej stronie zdjęcia.Za ciemną plamą drzew,najpiękniejsza i jakże nam wszystkim znana panorama naszej Łomży.Rozmazane zarysy znanych budynków,jeśli się jednak dobrze przyjrzeć,można rozpoznać charakterystyczny ,stromy dach ojców kapucynów z kominem.A może się jednak mylę i tylko mi się tak wydaje.Siła sugestii jest ogromna,a co Wy o tym myślicie?

 34. 25 października 2009  14:23 przez maciek Odpowiedz

  Cały czas toczył się spór czy to widok Łomży od strony Piątnicy. Pisałem, że to jest widok od strony Łomzycy, ale po obejrzeniu pomocniczego zdjęcia Michała doszedłem do wniosku, ze macie rację. Jest to jednak Piątnica i widok Łomży od strony Piątnicy. Bardzo przepraszam, jeżeli komuś się naraziłem.

 35. 25 października 2009  18:30 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Maćku,wzruszony dogłębnie stwierdzam,że wzrok Ci się polepszył i na oczy żeś przejrzał,argumenty większośći z dyskutantów uznając za słuszne.
  Jako,że to mi właśnie się naraziłeś,w oślym uporze trwając pomijając fakty oczywiste,łaskawość i miłosierdzie czasami w sercu mając i humoru mając dostatek,odpuszczam Ci i przeprosiny raczę przyjąć,mniemając żeś w dobrej wierze,ku chwale grodu naszego w zacietrzewieniu tkwiłeś.
  Nikt doskonały nie jest i nieomylny ,nie traktuj więc Ślepego Wampira per noga,gdy on chce Ci radą służyć,pamięcią,węchem swoim i znajomością realiów wieków przeszłych.
  Starcze paluchy swoje z klawiaturą żem trochę zaznajomił,więc czasami coś skrobnę a że z Tobą zgadzać się nie muszę,więc piszę co wiem,prac innych nie przepisując.
  Zawsze lepiej jak jeden krnąbny na powszechnie rzecz znaną spojrzy z innej perspektywy,niźli miałby w szeregu potakiwaczy stanąć.
  Mniej w sobie zadufania Maćku i będzie OK,jak to młodzi mówią.

 36. 26 października 2009  1:26 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Krótko, zwięźle i na temat napisze tylko, że jeszcze jedna 'krnąbrna' niepotrzebna uwaga do kogoś z użytkowników tym bardziej z zespołu portalu i nastanie wiekopomna chwila... ciszy, wciskając w panelu admina guzik blokujący dyskusje w serwisie. Wszystkie osobiste sprawy proszę kierować prywatnie np. na emaila.
  Dobranoc :)

 37. 26 października 2009  21:54 przez maciek Odpowiedz

  Jeżeli ktoś kto jest pewny odpowiedzi, mógłby potwierdzić słuszność tezy, że jest to widok Łomży od strony Piątnicy i zakończyć zagadkę.

 38. 27 października 2009  20:48 przez Wojtek Odpowiedz

  Prawdopodobnie nigdy nie będziemy pewni :) Jestem przekonany 90% ,że to Piątnica.

 39. 28 października 2009  7:51 przez Michal_D Odpowiedz

  Można byłoby pójść do proboszcza w Piątnicy i poprosić o zgodę na wejście na jedną z wież (o ile jest to technicznie możliwe) i stamtąd zrobić fotkę w stronę Łomży. Myślę, że wiele by to wyjaśniło. Pozdrawiam.

 40. 8 marca 2014  11:19 przez Zbigniew Parzych Odpowiedz

  Ta zagadka jest troche skomplikowana, ale trzeba do niej podchodzic na raty - zastanawialem sie nad tym zdjeciem juz od dluzszego czasu i mysle , ze znalazlem rozwiazanie . Przede wszystkim nie jest to widok od strony Piatnicy, fotograf znajdowal sie tez duzo blizej  Lomzy. Wedlug mnie zdjecie jest zrobione na przedmiesciach ( owczesnych) miasta pomiedzy ulica Nowogrodzka i Grobla Jednaczewska ( obecnie skrzyzowanie z ulica  Lakowa) i to na tyle w temacie ...

 41. 8 marca 2014  11:31 przez marco_polo Odpowiedz

  Ta zagadka jest troche skomplikowana, ale trzeba do niej podchodzic na raty – zastanawialem sie nad tym zdjeciem juz od dluzszego czasu i mysle , ze znalazlem rozwiazanie . Przede wszystkim nie jest to widok od strony Piatnicy, fotograf znajdowal sie tez duzo blizej  Lomzy. Wedlug mnie zdjecie jest zrobione na przedmiesciach ( owczesnych) miasta pomiedzy ulica Nowogrodzka i Grobla Jednaczewska ( obecnie skrzyzowanie z ulica  Lakowa) i to na tyle w temacie …

 42. 9 marca 2014  16:03 przez marco_polo Odpowiedz

  Wydaje mi sie bezzasadna dyskusja nad  zdjeciem, na ktorym praktycznie nic nie widac - to za slabej jakosci kopia.  Osoby posiadajace to zdjecie , moga stwierdzic, ze widac  ponad  tym drewnianym domem  kosciol evangelicki usytuowany  bokiem - zalaczam powiekszenie pocztowki. Kosciol evangelicki widac z boku, praktycznie pod katem prostym do fotografa, czyli zdjecie zrobione zostalo z okolic ulicy Nowogrodzkiej ....

 43. 9 marca 2014  16:12 przez marco_polo Odpowiedz

  To jest widok z boku kosciola evangelickiego od strony pulw - Grobli Jednaczewskiej  dla porownania z pocztowka z tematu zagadki.
   

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 137

W wyniku poszukiwań wszelakich wzmianek o Łomży i regionie, po jakimś czasie z Łomżą kojarzy się już wszystko, ale ciekawostek brak. Jak tu zatem zapełnić kolejne stronice naszego [...]

Zagadka historyczna nr 161

W ramach popularyzacji historii Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, redakcja portalu powraca do realizowanego przez lata cyklu zagadek historycznych. W łatwej na rozgrzewkę zagadce nr 161,[...]

Zagadka 122

Zdjęcie z lat trzydziestych.Nie chodzi mi o tego sympatycznego pana, tylko o rozpoznanie miejsca i budynku widocznego z lewej strony. Myślę , że nie będzie trudno odgadnąć, miejs[...]