Zagadka 82

O jakiej bitwie mówi poniższy raport i kiedy miała miejsce.

(Z uwagi na ciekawy styl zachowałem oryginalną pisownię, niemniej jednak mogłem popełnić błędy – zwłaszcza przy nazwiskach. W kilku miejscach wykropkowałem pojawiającą się nazwę miejscowości. W przypadku braku prawidłowej odpowiedzi w piątek, jako podpowiedź, podam jeszcze jeden fragment raportu .)

– – – – – – –

(…) Siła Pruska (jak świadczą brańcy i mieszczanie) składała się z 4 kompanii piechoty, 2 kompanii strzelców i 6 szwadronów konnicy. Atak trwał od 1-szej z półncy do 3 po południu. Z mej strony wzięty w niewolę Rotmistrz Brunet, raniony Rotmistrz Chrzanowski, Kapitan Gąsowski, Podporucznik Rościszewski i Chorąży Duklo; zabity Porucznik Malczewski. Jeszcze do 50 głów doliczyć się w mojej Komendzie nie mogę, lecz z tych kilku zabitych, kilkunastu ranionych, a reszta pewnie pierzchnęła. Osiemdziesięciu ludzi z pospolitego ruszenia zebranych równie nie dotrzymali placu. Ze strony Pruskiej (jak mam od mieszczan z (…) doniesienie) Generał Gunther albo zabity jest albo raniony. Półkownik Szwartzow, dwóch Majorów i kilku officerów zginęło; żołnierzy Pruskich wielka liczba zabitych a wiele znajduje się w lazarecie. Ja otrzymałem plac lecz w smutnej bardzo sytuacji, bo Prusacy rozbójnicy w swych nielitościwych postępkach przez zemstę że przymuszeni byli z miasta uciekać rabowali a potem z wszystkich stron zapalili nieszczęśliwe (…).

2235 Ogólnie 2 Dziś
  
 

5 Komentarzy

 1. 8 kwietnia 2011  14:50 przez kolank0 Odpowiedz

  Podpowiedź:
  autorem powyższego raportu jest Kwaśniewski wówczas w stopniu podpułkownika

 2. 8 kwietnia 2011  22:37 przez maciek Odpowiedz

  Wydaje się mnie, że chodzi tu o bitwę pod Kolnem z 10 lipca 1794 roku. Polską grupą dowodził pułkownik Walenty Kwaśniewski, Prusakami generał Günther . W zagadce podany jest stopień podpułkownika. O tej samej bitwie czytałem w artykule Dariusza Szpakowskiego Front Nadnarwiański, ale mylił mnie stopień polskiego dowódcy. Informację o bitwie pod Kolnem znalazłem na Wikipedii, chociaż nie ma tam raportu, ale jest informacja, że bitwa zaczęła się o pierwszej po północy i dlatego skojarzyłem ją z zagadką. Nie wiem czy dobrze?

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kolnem

 3. 9 kwietnia 2011  11:00 przez kolank0 Odpowiedz

  Zgadza się. Cytowany raport sporządzony został 11 lipca. Poza tym w są dwa raporty. cytowany i drugi, który podaje wiecej informacji o samej bitwie.

 4. 9 kwietnia 2011  17:57 przez maciek Odpowiedz

  Dlaczego więc podaje się, że czasie bitwy miał stopień pułkownika, a po bitwie podpułkownika, chyba, że grzecznościowo napisano pułkownik, a sam pisząc raport po bitwie napisał podpułkownik

 5. 10 kwietnia 2011  17:45 przez kolank0 Odpowiedz

  http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=163957&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1&QI=

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 28

Z jakiego powodu, z czyich rąk i gdzie zginął człowiek, którego imieniem nazwano niedługo po wojnie plac, przy którym stały powyższe budynki ?

Zagadka 92

Jak widzimy na zdjęciu jest to budynek mieszkalny już nieistniejący. Gdzie znajdował się ten budynek? W jakiej części miasta? Znajdował się w narożniku dwóch ulic. Jedną z ni[...]